وبسایت شخصی دکتر ریحانه رمضانی نژاد

جراح و متخصص زنان و زایمان

پزشکان سوئدی می‌گویند برای اولین‌بار در جهان موفق شده‌اند پیوند رحم از مادر به دختر را انجام دهند. به گزارش آسوشیتدپرس، متخصصان در دانشگاه گوتنبرگ سوئد اعلام کردند در این اعمال جراحی ۲ زن رحم‌ مادرانشان را دریافت کرده‌اند.

این پزشکان می‌گویند گرچه این اعمال جراحی بدون عارضه خاصی انجام شد اما هنگامی می‌توان از موفقیت کامل آن صحبت کرد که این زنان بتوانند با رحم‌های پیوندی‌شان کودکان سالمی به دنیا بیاورند. رحم یکی از این ۲ زن که هر دو در دهه ۳۰ زندگی هستند، در سال‌های قبل به علت سرطان گردن  رحم خارج شده بود و زن دیگر بدون رحم متولد شده بود.

پزشکان ترکیه سال گذشته اولین پیوند موفقیت‌آمیز رحم از یک اهداکننده فوت‌شده به یک زن جوان را انجام دادند. پزشکان در عربستان سعودی نیز در سال ۲۰۰۰ رحم به دست آمده از یک اهداکننده زنده را به یک زن پیوند زدند اما ۳ ماه بعد به علت لخته‌شدن خون رحم پیوندی را از بدن این زن خارج کردند. این دو زن سوئدی دریافت‌کننده رحم پیوندی تا یک سال تحت هیچ درمان باروری قرار نخواهند گرفت و در این مدت پزشکان آنها را از لحاظ پاسخشان به داروهای ضد رد پیوند که برای جلوگیری از پس زدن اندام پیوندی لازم است، تحت‌نظر خواهند گرفت.

این زنان پیش از پیوند رحم، تخمک اهدا کرده بودند و پس از این مدت اگر وضعیت‌شان پایدار بماند، پزشکان سعی خواهند کرد این زنان را با لقاح آزمایشگاهی یا IVF صاحب بچه کنند.

پزشکان می‌گویند پس از حداکثر ۲ بارداری، این رحم‌ها مجددا از بدن این زنان خارج خواهد شد تا بتوان مصرف داروهای ضد رد پیوند را متوقف کرد. داروهای ضد پیوند با عوارض جانبی مانند فشارخون بالا، ورم و دیابت همراه هستند و ممکن است خطر برخی از سرطان‌ها را نیز بالا ببرند.

دسته ها: خبرهای تازه

فرستادن دیدگاه